Haber Tarihi: 19 Ocak 2017

Etkinliğin son gününe konuşmacı olarak katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yabancıya satışın döviz kazandırıcı hizmet olarak tanımlanması ve ev alan yabancıya vatandaşlık hakkı gibi konularda olumlu mesajlar verdi.
"BURASI SİZİN ÜLKENİZ"
Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılara, “Burası sizin ülkeniz” diyerek seslenen Bakan Zeybekci, “Yabancılara konut satışı denmemeli. Her kim ki bu ülkeye gelip de üzerinde benim şanlı bayrağımın olduğu, Türkiye Cumhuriyeti yazan tapuyu alıyorsa, bu ülkenin gelecek tarihinde, kaderinde benimle beraber olmayı tercih ediyorsa o benim birinci sınıf vatandaşımdır, kader ortağımdır” dedi.
"VATANDAŞLIK VERİLMELİ"
Dünyada bir çok ülkede satın alınan konutun bedeline göre bir vatandaşlık sistemi bulunduğunu ifade eden Zeybekci, önerdikleri uygulamayı şöyle açıkladı: “Şu fiyata kadar olursa hızlı şekilde devreye giren bir sistem, şu değerden buraya kadar olursa 2 yıl veya 1 yıl içinde vatandaşlık kazanmak, şu değer ve üzerinde olursa eğer güvenlikle ilgili sıkıntı yoksa doğrudan vatandaşlıkla ilgili uygulamalar var. Türkiye olarak bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Benimle aynı ülkeyi, kaderi, kimliği paylaşmak isteyen birine benim son derece pozitif yaklaşmam gerekiyor. Özellikle gayrimenkul edinmekle ilgili vatandaşlık talebi varsa bunu belirli kategorilerde bir sınıflandırma yapmamız gerekiyor. Bu önerimi de Bakanlar Kurulu’nda dile getirdim. Henüz erken ama olması gereken, doğru olan bu.”
"KÖRFEZ SERMAYESİ DE GELİYOR"
Körfez yatırımcılarıyla birlikte Türkiye’nin her noktasında konut üretilebileceğini dile getiren Zeybekci, kişi ve şirketlerle ortak işler yapılması gerektiğini vurguladı.
Zeybekci, şöyle devam etti: “Niye Körfez sermayesi Avrupa Birliği’ne gidip oradan Türkiye’ye gelsin? Avrupa Birliği’nden gelen doğrudan sermaye girişinin hepsi Avrupa sermayesi değil, buradan Körfez sermayesi de geliyor.”